среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachetki te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachety te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślepiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, banalnej obróbce i względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia lub od razu obrabia, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie Winylowe na plot i bramę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień głazów na sztachety z plastiku na ogrodzenie i bramę ze sztachetek, przybierają one wówczas wielorakie tony czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż kroi się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno także siekać na sześciany o proporcjonalnych kształtach, użytkowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów i dłut na cienkie, nierównych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety PCV wykorzystuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie PVC z Rybnika na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu i naszych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być rozmaity – od łamanych, nierównych, aż po prosto przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki oraz sztachety z plastiku na plot i furtę ze sztachet stawia się z skał przeróżnego układu, ułożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kawałeczków o niesymetrycznych zarysach, należy je właściwie łączyć tzn. tak, żeby kształt każdego następnego zespalał się z poprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenie PVC należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają również mchem oraz glonami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Wyspecjalizowane firmy sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, by głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий