понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety czyli po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Płoty roślinne zwykle spełniają role ogrodzenia, natomiast nierzadko służą i za dekoracje. Na ogól takie ogrodzenia plastykowe sadzi się w słonecznych elementach, w których migiem wzrastają oraz mocno gęstnieją. Bez liku szyku maja również takie rosnące ogrodzenia, jakie wiodą poprzez osłonięte zakątki parku. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca tu i ówdzie plątanina witek albo kwiatami kreują przyciągające wzrok obrazy, a ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia iż nawet mały spacer wzdłuż takiego parkanu wycisza a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki które przeważają w skwerze, a także nasze upodobania oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o zwykłym pokroju same rosną, często również bujnie rozkwitają, jednakże potrzebują także dużo przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie Winylowe z Koszalina mogą być nadzwyczaj cienkie, choć powinno się je regularnie skracać i raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest zatem nad czym się myśleć, bowiem takie plot tworzy się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Zwykle zadowalający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje susze,
•ekspresowo kiełkuje,
•regularnie podcinany ładnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek aranżuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się użytecznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt tylko od strony ogrodu, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie z PCV stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe plot było nadzwyczaj wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий